Jdi na obsah Jdi na menu

Bilancování

15. 12. 2014

                                Bilancování.
   Čas podzimních plískanic, kdy člověk kolem dobytka udělá to nejnutnější a maže do tepla, snad přímo vybízí k bilancování a plánování. Ne, nebudu mluvit o těch chovatelích králíků, kteří se těší, jak s mláďaty z příštího roku oslaví Vánoce, ty letošní. Snad jen připomenu jednoho příliš poctivé-ho kolegu, který si stěžoval, jak špatně dopadl s mláďaty správně tetovanými, narozenými 28. v měsíci. Leč k tomu bilancování. Byl jsem před lety donucen k používání počítače a dnes je pro mne internet komunikace se světem. Nedávno jsem zase otevřel stránky OOČSCH Domažlice – a ono nic! Ne, že by tam nic nebylo, ale nic nového. Vím, že těch počítačově gramotných chovatelů moc není, jsme přece jen starší ročníky, ale když jsme před volbami navrhovali OO webové stránky, čekal jsem přece jen více informací, diskuzi. Ano, těžko můžeme hledat příklad na stránkách ÚV nebo Chovatele, který na podzim zveřejní zprávu o lednové výstavě. Je to v době, kdy nám výsled-ky  okresu kdekdo závidí. Sebechvála smrdí, já se vždycky za břicho popadám, když někde čtu, jak v Novákově uspořádali výstavu, čestné ceny obdrželi Novák st., Novák mladší a Vopršálková (roz. Nováková), podepsán Novák. Zde nejde ale o sebechválu, ale o běžnou komunikaci. Bohužel je to tak, že jakákoliv činnost stojí a mnohdy také padá s jedním či několika nadšenci. Hodně záleží na tom, jak si dokáží práci rozdělit. Po vydařené okresní výstavě v Týně s obrovskou expozicí drůbeže jsem na svých stránkách napsal, že bych to mohl označit za senzaci, ale popudil bych tím závist. I tam se ale pořadatelé přesvědčili, že takto to nejde dělat ve dvou třech či o málo více lidech. Zatímco jeden (nebudu jmenovat) na výstavě i přespával, jiní nepřišli ani pomoci, ani se podívat. Možná o tom ani nevěděli. To také vidím jako jeden ze základních problémů, informovanost, propagaci. Myslím, že jsme se připravili o slušný zisk z návštěvy. Vzhledem k tomu, že se na příští rok připravuje krajská výstava, opět v Týně, bylo by dobré se trochu zamyslet nad šířkou kádru. Mohlo by se totiž snadno stát, že ten jeden tahoun vypadne a ostatní se nepostačí divit. Nemusíme chodit daleko, víme jak dopadly Kralovice, ale třeba i oblast Plzeň, jak může dopadnout Sokolov bez Dr. Svobody apod.
   Na okrese se v poslední době hodně změnilo k lepšímu, K těm aktivním organizacím Poběžovice, Hostouň, Týn se připojila Koloveč, kde se pracuje s mladými. A výsledky na sebe nenechaly čekat,  chovatelé z Týna zjistili, že musí máknout, aby neodpadli. Zde se vymstil ten odchod  Tomáše Fialy na vyšší funkci. Jako posuzovatel jezdím po výstavách, můj akční radius je veliký. Pravda, na Domažlicku příliš nepůsobím, ale ty aktivní chovatele znám, někteří chovatelé a ZO pro mne zůstávají utajeni. O Staňkovu vím z Deníku, bohužel považuji za urážku chovatelů čistokrevných zvířat tu pravidelnou reportáž o burze, kde předseda ukazuje krásný exemplář burzy – králíka NoSč s vadou, kterou i na obrázku dokáží mladí chovatelé identifikovat jako výlukovou (chybějící skráňová skvrna). Snad by se mohl redaktor trochu informovat a nedělat sobě i ZO ostudu, ale o co jde, byznys je byznys.
Dalším fenoménem, který je obecného charakteru, je větší výskyt nepřípustných vad u králíků na výstavách (mluvím za sebe, jsem králíkář). Svědčí to jednak o malé gramotosti, jeden můj slovenský kolega říká – vzorník je moje Bible, jednak o určité otrlosti, dnes už není výluka ostuda, hlavně, že se králík prodá.
   „Bylo by to krásné, být melodie tonem, ...“. Něměčtí kolegové používají na oceňovacím lítku tzv. přání. Zkusím si tedy přát, bylo by to krásné, kdybych otevřel webové stránky okresu a po klepnutí na některou ZO si mohl přečíst, co ta ZO dělá, co připravuje apod. Nebo jsou tam ty šuplíčky jen pro parádu? Či stafáž reklamy?   Jak tak koukám, není to zrovna veselé čtení, co ze mne vypadlo.

   Tož se omlouvám, opravdu se hodně udělalo, ale další práce čeká. A to, že jsem nepsal o čestných cenách, není tím, že jsem žádnou nedostal, ale ze zásady.
   Dovolím si trochu s předstihem popřát všem chovatelům pěkné odchovy, funkcionářům hodně elánu a všem hlavně zdraví.                                                   Standa Maxa